آخرين خبرها
مدیرعامل بنیاد برکت با بیان اینکه برای بنیاد برکت هیچ افتخاری بالاتر از آن نیست که در حال حاضر به ارائه خدمات گسترده‌ عمرانی و درمانی در مناطق محروم با کمک تیمی جوان و با روحیه‌ای جهادی پرداخته است گفت: این بنیاد تا کنون اقدامات خوبی را در جهت محرومیت زدایی در کشور انجام داده است.
دولت در لایحه بودجه سال آینده در سه بخش دست بانک مسکن را برای افزایش تسهیلات دهی در حوزه مسکن باز گذاشت.
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی اعلام کرد: بر اساس بخشنامه‌های سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان تامین اجتماعی، مالیات هر واحد مسکن مهر 300 هزار تومان به اضافه مالیات بر ارزش افزوده بابت خرید مصالح و حق بیمه پروژه‌های مسکن مهر به ازای هر مترمربع واحد مسکن مهر برابر 5 هزار و 200 تومان است.
طبق تفاهم‌نامه‌ای که در حضور خبرنگاران به امضای مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری رسید، قرار بر این شد تا ارتقاء کیفیت زندگی، ایمنی، ارائه‌ی تسهیلات و سنددار کردن واحد‌های مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده محقق شود.
عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان این‌که کاهش الگوی مسکن به 75 متر نتایج خوبی را در پی داشت، گفت: برای نزدیک شدن قیمت مسکن به توان متقاضیان، این متراژ حتی می‌تواند کمتر شود.
1394/10/06
توافق سازمان ملی زمین و مسکن و سازمان بهسازی شهری: بافت‌های فرسوده سند‌دار می‌شوند
طبق تفاهم‌نامه‌ای که در حضور خبرنگاران به امضای مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری رسید، قرار بر این شد تا ارتقاء کیفیت زندگی، ایمنی، ارائه‌ی تسهیلات و سنددار کردن واحد‌های مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده محقق شود.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، امروز تفاهم‌نامه سنددار کردن اراضی واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده بین سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری با حضور خبرنگاران در محل سازمان ملی زمین و مسکن به امضاء رسید.

در این جلسه ایزدی مدیر - عامل شرکت عمران و بهسازی شهری – اظهار کرد: این تفاهم‌نامه در چارچوب طرح جامع مسکن به امضاء می‌رسد و در واقع طرح جامع مسکن مبنای اقدامات، حدود کاری و استراتژی زیرمجموعه‌های وزارت راه‌ و شهرسازی است.

وی هدف از امضای این تفاهم‌نامه را سند‌دار کردن بافت‌های فرسوده، اعطای حق مالکیت، تعادل‌بخشی به نظام کارآمد، ارتقاء ایمنی و کیفیت زندگی ساکنان مناطق بافت‌های ناکارآمد عنوان کرد.

ایزدی با بیان این‌که بالغ بر 20 میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، اظهار کرد: 17 درصد ساکنان مناطق بافت‌های فرسوده به شکل رسمی سکونت دارند، 38 درصد قول‌نامه‌ای و بنچاقی، 30 درصد در اراضی دولتی ساکن هستند و 15 درصد آنها وضعیت نامعمولی دارند. 20 میلیون نفر از هموطنان ما در 53 هزار از اراضی شهری با پایین‌ترین کیفیت زندگی می‌کنند که در این تفاهم‌نامه بنا داریم با ارائه‌ی مشوق‌ها و تسهیلاتی شرایط ارتقاء کیفیت زندگی آنها را فراهم کنیم.

در ادامه این نشست پژمان مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: ناپایداری بناها در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد مخاطرات جدی را متوجه ساکنین این محدوده‌ها می‌کند، لذا دولت در نظر دارد شرایط زندگی آبرومندانه برای 20 میلیون نفر از شهروندان را فراهم کند.این اقدام همچنین موجب اضافه شدن ظرفیت مسکن کشور می‌شود، چرا که قالب خانه‌هایی که در بافت‌های ناکارآمد قرار دارند، یکطرفه هستند که می‌توانند افزایش یابند و بخشی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در خصوص تولید مسکن محقق شود.

وی بر ضرورت همکاری ساکنین این مناطق تاکید و تصریح کرد: ساکنان این نقاط باید توجیح شوند و بدون همکاری ساکنان توفیق حاصل نمی شود.

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: همکاری شهرداری‌ها و شورای اسلامی شهر در این خصوص مهم است تا با همه ظرفیت به میدان بیایند که به حمدالله شهرداری‌ها طی جلسات مشترکی که با آنها برگزار کرده‌ایم، همکاری خوبی دارند و با جدیت پای کار آمده‌اند.

در ادامه ایزدی در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی میزان تسهیلات و سامانه ثبت‌ نام گفت: تسهیلات در چارچوب مصوبه هیات وزیران رنگ عملیاتی به خود گرفت که 55 هزار واحد در قالب بسته خروج از رکود به بانک مسکن معرفی شدند. در این خصوص بهترین روش برای کاهش بوروکراسی اداری سامانه ثبت نام است که متقاضیان می‌توانند به سامانه www.urc.ir برای ثبت‌ نام مراجعه کنند.

وی میزان تسهیلات را 50 میلیون برای هر واحد مسکونی در کلانشهرها، 40 میلیون برای شهرهای بالای 200 هزار نفر و 30 میلیون تومان برای شهرهای کمتر از 200 هزار نفر عنوان کرد و گفت: دولت تقبل کرده که 10 درصد سود بانکی را پرداخت کند، لذا مردم اطمینان یابند که وام‌ها با سود 10 و 14 درصد ارائه خواهند شد.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری در خصوص تعداد واحد‌های مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده گفت: نمی‌توان به‌طور دقیق آماری در این خصوص ارائه کرد، اما طبق مصوبه سال 1393 که قرار است سالیانه 300 هزار تسهیلات به بافت‌های ناکارآمد اختصاص یابد نهایتا هدف ساماندهی یک میلیون واحد مسکونی محقق می شود.

در ادامه پژمان در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ی محدوده و تراکم بافت‌های فرسوده در نقاط مختلف کشور با ذکر مثال‌هایی در این خصوص ادامه داد: در بندرعباس بیش از 25 هزار خانوار در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند که حدود یک چهارم جمعیت 400 هزار نفری این شهر را شامل می‌شود. در اراک نیز 15 هزار خانوار در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند و بیش از نیمی از جمعیت چابهار در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن هستند.

همچنین ایزدی اظهار کرد: مطالعات در 91 شهر که هدف ارتقاء کیفیت زندگی در بافت‌های فرسوده هستند انجام شده اما مدل‌های اجرا متفاوت است. هدف ما این است که تمامی اراضی تصرف شده ملی در این 91 شهر به ترتیب اولویت‌بندی شوند تا در نهایت یک میلیون واحد تامین مسکن شوند البته قطعا ظرفیت موجود بیش از این تعداد است.

منبع : ایسنا